The cordless GSA18V-280 makes cutting effortless and fast thanks to its powerful 18V brushless motor. With this saw you can work longer without getting tired due to its streamlined, lightweight design. You’ll also find the GSA18V-280 comfortable and easy to operate because its innovative counterbalance mechanism minimizes vibration.
Features
  • Fast, effortless cutting thanks to powerful brushless motor
  • Less fatigue when working for long periods due to compact, lightweight design
  • Comfortable and easy to use thanks to low-vibration
Technical data
  • Battery voltage: 18.0 V
  • Cutting depth in wood: 250 mm
  • Cutting depth in metal profiles and metal pipes: 150 mm