BOSCH PRO GAS18V-6LS Cordless Dust Extractor
SKU : 06019K2100
0 Sold
no reviews
Quantity
Wishlist
Product description
Features
  • Just one 18V battery: compact L-class dry dust extractor
  • Ergonomical handle and carrying strap for great portability
  • Accessories (included) can be stored directly on the dust extractor for maximum convenience
Technical Specifications
  • Battery voltage : 18.0 V
  • Weight excl. battery* : 4 kg
  • Suction hose nominal width : 30 mm
  • Filter surface area : 3,000 cm²
  • Max. airflow rate (turbine) : 36 l/s
  • Max. vacuum pressure (turbine) : 129 mbar
  • Container volume, gross : 6 l
  • Container volume, net : 4.5 l
  • Dust class : L
  • Packaging dimensions (width x length x height) : 295 x 245 x 445 mm